Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH)
Hastalık Adı Bulaşma Yolları Yaygın Belirtiler Oluşabilecek Komplikasyonlar
HIV/AIDS Kan, semen, pre-seminal sıvı, vajinal sıvı, anne sütü. Ateş, titreme, terleme, yorgunluk, iştah ve kilo kaybı, kas ve eklemlerde ağrı, uzun süren boğaz ağrısı, lenf bezlerinde şişme, ishal, mantar enfeksiyonları ve cilt yaraları Zaman içinde vücudu diğer enfeksiyonlara ya da kansere karşı savunmasız bırakan AIDS hastalığı oluşmaktadır. Doğum esnasında anneden bebeğe bulaşabilmektedir.
Hepatit Kan, semen, pre-seminal sıvı, vajinal sıvı. Hafif grip benzeri belirtiler, ateş, yorgunluk, ağrı, iştah kaybı, bulantı, karın ağrısı, koyu idrar, deri ve gözlerde sarılık Karaciğerde kronik enfeksiyon, siroz ve kansere neden olabilmektedir. Doğum esnasında anneden bebeğe bulaşabilmektedir.
Human Papilloma Virüs (HPV) Deri teması (genellikle-genital), kontamine eşyalar, genel tuvalet ve duşlar, anneden bebeğe. Görülebilir siğiller oluşmadan önce virüs bulaşabilmektedir. Dünyada kadınlar arasında ikinci ölüm nedeni olan rahim ağzı kanserinde etkili olan bu virüs genellikle belirti göstermemektedir. Ayrıca penis, vajina veya anüste siğiller ve karnabahar görünümlü lezyonlar oluşabilmektedir. 100'den fazla alt tipi bulunan HPV'nin sayıları 13-18 arasında değişen belirli suşları rahim ağzı/penis kanseri için risk oluşturmaktadır. Nadir olarak doğum esnasında anneden bebeğe bulaşabilmektedir.
Klamidya Trakomatis Kan, semen, pre-seminal sıvı, vajinal sıvı. Penis, vajina ya da anüsten olağan dışı akıntı, idrar yaparken ya da cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma hissi, karın ağrısı, bulantı, ateş ve adet dönemleri arasında kanama Tedavi edilmezse, erkeklerde testilerin iltihaplanmasına, bayanlarda kısırlığa neden olan pelvik inflamatuar hastalığa (PID) neden olmaktadır. Enfeksiyon belirtileri oluşmadan kısırlığa da neden olabilmektedir. Doğum esnasında anneden bebeğe bulaşabilmektedir.
Herpes Simpleks Deri teması (genellikle-genital), ağız ve dudaklardan tükürük ile (açık yara olmadan da virüs bulaşabilmektedir). Ağız, penis, vajina veya anüs çevresinde yaralar, kabarcıklar, siğiller, genital bölgede ve ağızda kaşınma ve yanma, idrar yaparken ya da cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma hissi, ateş, boyun tutulması ve baş ağrısı Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda kronik ağrılı durumlar oluşabilmektedir. Doğum esnasında anneden bebeğe bulaşabilmektedir.
Mikoplasma Genitalis Semen, pre-seminal sıvı, vajinal sıvı, homoseksüel ilişki. Penis ve vajinadan olağan dışı akıntı, idrar yaparken ya da cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma hissi. Ayrıca erkeklerde eklemlerde şişlik ve ağrı olabilmektedir. Üretra, vajina ve rahim ağzı gibi genital kanalların enfeksiyonlarına, infertilite, kronik pelvik ağrı ve dış gebelik gibi üreme sistemi hastalıklarına neden olmaktadır.
Mikoplasma Hominis Deri teması (genital-genital, oral-genital), anneden bebeğe, kontamine eşyalar ile. Genellilikle belirti oluşmamaktadır. Penis ve vajinadan olağan dışı akıntı, idrar yaparken yanma, karın ağrısı, sık idrar yapma ihtiyacı. Üretra, pelvis, endometriyum, böbrekler, eklemler ve hamilelikte plasenta zarlarında iltihaplanma oluşmaktadır.
Bel Soğukluğu (Neisseria Gonore) Kan, semen, pre-seminal sıvı, vajinal sıvı. Penis, vajina ya da anüsten olağan dışı akıntı, idrar yaparken ya da cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma hissi, karın ağrısı, bulantı, ateş ve adet dönemleri arasında kanama. Bayanlarda genellikle belirtiler oluşmamaktadır. Tedavi edilmezse, erkeklerde testislerin iltihaplanmasına, bayanlarda kısırlığa neden olan pelvik inflamatuar hastalığa (PID) neden olmaktadır. Doğum esnasında anneden bebeğe bulaşabilmektedir.
Treponema Pallidum Deri teması (sifiliz yaraları ile penis, vajina, anüs ya da ağız teması) Ağız, penis veya vajina üzerinde ağrısız yaralar, el üzerinde, ayak tabanlarında ya da tüm vücutta isilik, ateş, lenf bezlerinde şişkinlik, bölgesel saç dökülmesi, baş ağrısı, kilo kaybı, kas ağrısı ve yorgunluk. Tedavi edilmezse merkezi sinir sistemi, kalp, göz ve diğer organların hasarına neden olmaktadır. Doğum öncesinde anneden fetüse bulaşabilmektedir.
Ureaplasma Urealyticum Deri teması (genital-genital, oral-genital), anneden bebeğe, kontamine eşyalar ile. Genellikle belirti oluşmamaktadır. Penis ve vajinadan olağan dışı akıntı, idrar yaparken yanma, karın ağrısı, sık idrar yapma ihtiyacı. Üretra, pelvis, endometriyum, böbrekler, eklemler ve hamilelikte plasenta zarlarında iltihaplanma oluşmaktadır.
Trichomonas Vaginalis Kan, semen, pre-seminal sıvı, vajinal sıvı. Penis, vajina ya da anüsten olağan dışı akıntı, idrar yaparken ya da cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma hissi, penis, vajina ya da anüs çevresinde kaşınma veya yanma hissi, vajinadan kokulu sarı-yeşil akıntı, karın ağrısı. Genellikle erkeklerde belirti olmamakta birlikte penis içinde tahriş, ejakülasyon sırasında ya da idrar yaparken hafif akıntı ve yanma görülebilmektedir. HIV bulaş riskini arttırmakta, düşük doğum ağırlıklı ya da prematüre bebeklerin olmasına neden olmakta, rahim ağzı kanseri riskini arttırmaktadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH)

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) korunmasız vajinal, anal veya oral seks ile bulaşabilmektedir. CYBH'a neden olan mikroorganizmalar kan, semen ya da vajinal sıvılarla taşınabilmektedir. Sağlıklı görünen (herhangi bir şikayeti olmayan) bireyler bu tür hastalıkları taşıyabilmekte ve diğer bireylere bulaştırılabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğunda erken dönemde semptom gözlenmediğinden hastalık fark edilememektedir.

Kimler Risk Altındadır?

1. Korunmasız ilişkide bulunmuş bireyler

2. Cinsel yolla bulaşmış herhangi bir hastalığı taşıyanlar

3. Cinsel yolla bulaşmış hastalıklardan birini geçirmiş ve iyileşmiş bireyler

-Bir CYBH'ı geçirmiş bireyin diğer CYBH'ı taşıma riski artmaktadır, çünkü bu organizmalar genellikle beraber taşınmaktadır.

4. Birçok cinsel yolla bulaşan hastalık klinik belirti vermediğinden cinsel açıdan aktif tüm bireyler

5. Partnerinin hastalık taşımadığından emin olmayan bireyler

6. Genital bölgede semptomlar gösteren bireyler

7. Birden fazla cinsel partneri olan bireyler

- Cinsel partner sayısı arttıkça CYBH'ın bulaşma riski artmaktadır.

8. Uyuşturucu kullanan bireyler

-Şırınganın paylaşıldığı durumlarda HIV ve hepatit B gibi ciddi hastalıklar bulaşabilmektedir.

CYBH Nedenleri

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan 30'dan fazla mikroorganizma vardır. Türkiye'de ve dünyada en çok gözlenen mikroorganizmalardan bazıları aşağıda sıralanmıştır.

 • HIV (Human immunodeficiency virus) (AIDS): HIV virüsü korunmasız her türlü cinsel ilişki ile bulaşan bir virüstür. HIV'in tespit edilmesinde belirgin semptomlar gözlenmediği için şüpheli durumlarda tarama testlerinin yapılması önem kazanmaktadır. Devamı İçin Tıklayınız
 • Hepatit B (HBV): Siroz ve karaciğer kanserinin önde gelen nedenlerinden biri olan hepatit B, tüm dünya için ciddi bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. Hepatit belirtileri, bulaşma yolları ve erken tespiti… Devamı İçin Tıklayınız
 • Hepatit C (HCV)
 • HPV (Human papillomavirus): Rahim ağzı kanserinden sorumlu olan HPV, Türkiye'de yapılan bir çalışmada katılımcıların %20'sinde bulunmuştur. Rahim ağzı kanserinin belirtileri, erken tespiti ve tarama metodları … Devamı İçin Tıklayınız
 • Klamidya (Chlamydia trachomatis): ABD'de en sık rastlanan CYBH olan klamidya; kadınların %75'inde, erkeklerin ise %50'sinde belirtisiz ilerlemekte ve teşhis edilmediğinde infertiliteye (kısırlığa) neden olabilmektedir. Hastalığın belirtileri, korunma yöntemleri ve erken teşhisi… Devamı İçin Tıklayınız
 • Gonore (bel soğukluğu) (Neisseria gonorrhea): ABD'de en sık rastlanan CYBH'lardan olan gonore; kadınların %50'inde erkeklerin ise %10'unda belirtisiz ilerlemekte ve teşhis edilmediğinde ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Hastalığın belirtileri, korunma yöntemleri ve erken teşhisi… Devamı İçin Tıklayınız
 • Herpes simpleks (Herpes simplex virus tip-1 veya 2) (Genital uçuk): Herpes taşıyan hastaların %90'ı bu durumdan habersiz olmaktadır. Genital herpes, genital bölgede acı veren yaralar oluşturmakta ve bireyin bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır. Hastalığın belirtileri, korunma yöntemleri ve erken teşhisi…Devamı İçin Tıklayınız
 • Mikoplazma genitalyum (Mycoplasma genitalium): M. genitalium kadınlarda; bakteriyel vaginoz ve servisit gibi hastalıklarda saptanabilmektedir. Çoğu mikoplazma genitalyum enfeksiyonu belirti vermeden seyrettiğinden, şüpheli bireylerin taranması büyük önem taşımaktadır. Hastalığın belirtileri, korunma yöntemleri ve erken teşhisi…Devamı İçin Tıklayınız
 • Sifiliz (Frengi) (Treponema pallidum): Sifiliz taşıyıcılarının çoğunda senelerce semptom görülmediğinden, hastalık erken teşhis edilememektedir. Hastalığın belirtileri, korunma yöntemleri ve erken teşhisi…Devamı İçin Tıklayınız
 • Ureaplazma urealitikum (Ureaplasma urealyticum)

Semptomlar

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların çok farklı semptomları bulunmakta ve infekte bireylerde bu belirtilerin çeşitli kombinasyonları görülebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri, erken evre belirtilerinin birkaç hafta içinde düzelebilmesidir. Ancak hastalık devam etmekte ve ileride geç dönem komplikasyonlarına neden olabilmektedir.

ERKEN EVRE SEMPTOMLARI

İLERİ EVRE SEMPTOMLARI

GEÇ EVRE
KOMPLİKASYONLARI

 • Çoğu hastada semptom görülmemekte veya belirgin olmamaktadır.
 • Anormal vajinal akıntı veya kanama
 • Vajinal kaşıntı
 • Penis akıntısı
 • İdrarda yanma veya acı
 • Ateş
 • Rektum ağrısı, akıntısı veya kanaması
 • Genital bölgede uçuk
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı
 • Testislerin şişmesi ve ağrıması
 • Bel ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Ateş
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Menstrüel periyotlar arasında kanama
 • Tekrarlayan uçuklar
 • Deri kaşıntısı
 • Artrit
 • Göz inflamasyonu
 • Pelvik İnflamatuar Hastalık
 • İnfertilite
 • Servikal kanser
 • Diğer kanserler (HIV-aracılı lenfoma veya HPV-aracılı rektal ve anal kanserler gibi)
 • HIV bulaşma riskinin artması
 • Kalp hastalığı
 • Yürümede zorluk ve denge problemleri
 • Anneden çocuğa hastalık geçişi ve ciddi doğum komplikasyonları

TEŞHİS

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların (CYBH) erken dönemde tespit edilmesi; hastada oluşabilecek komplikasyonların durdurulması ve hastalığın diğer bireylere bulaşmasının engellenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıkların teşhisinde klinik bulgular çoğu zaman yetersiz kalabildiği için, hastalıkların doğrulanması amacıyla ELIZA, PCR, kültür ve mikroskopi gibi laboratuvar metotlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

ELIZA, kültür ve mikroskopi yöntemleri genellikle ucuz ve pratik olması nedeniyle tarama metodu olarak tercih edilmekte olup çeşitli dezavantajları vardır (Tablo 1). Diğer taraftan PCR metodu yüksek hassaslıkta ve güvenilirlikte sonuç vermesi sebebiyle yaygınlaşmaktadır. Ayrıca PCR yöntemi, tarama testlerinin verdiği sonuçların güvenilirliğinin araştırılmasında standart olarak da kullanılabilmektedir. (Tablo 1).

PCR, kültür ve mikroskopi yöntemleri; penis, serviks, rektum veya vajina bölgelerinden alınan sürüntülerle, ELIZA testleri ise kan örneğinde çalışılmaktadır.

Tablo 1. PCR'ın ve ELIZA tabanlı testlerin avantaj ve dezavantajları

PCR'ın avantajları nelerdir?

ELIZA tabanlı testlerin dezavantajları nelerdir?

1. Doğrudan infekte eden organizmayı belirler.

2. Antikor tespiti gibi dolaylı yolları kullanmaz.

3. Erken teşhis imkanı sunar.

4. Mikroorganizmayı yüksek sensitivite (duyarlılıkla) ve spesifite (kesinlikle) ile tespit eder.

5. Mikroorganizmanın düşük konsantrasyonlarında bile hassas tanı sağlar.

6. Kültüre edilemeyen veya yavaş büyüyen mikroorganizmaların tespitini sağlar.

1. İnfekte eden organizmayı dolaylı yoldan belirler.

2. Erken dönem hastalık tespitinde yetersiz olabilmektedir.

3. Erken dönemde, kişiye göre değişen süreler boyunca hastalığı tespit edemeyebilmektedir.

4. Hastalığı geçirmiş bireyleri 1-2 sene boyunca veya ömür boyunca pozitif bulmaya devam edebilmektedir.

5. Hastalığın aktif olup olmadığı hakkında verdiği bilgi sınırlıdır.

6. Hedeflenen hastalıkla ilgili olmayan bazı durumlarda "çapraz reaksiyon" nedeniyle hatalı pozitif sonuç verebilmektedir.

PCR'ın dezavantajları nelerdir?

ELIZA tabanlı testlerin avantajları nelerdir?

1. Pahalıdır.

2. Yüksek teknoloji gerektirmektedir.

3. Uzmanlaşmış merkezlerde yapılmaktadır.

4. Hastalığın bugünkü durumu hakkında bilgi vermektedir.

1. Ucuzdur.

2. Pratiktir.

3. Pek çok laboratuvarda kolaylıkla çalışılmaktadır.

4. Geçirilmiş ve iyileşmiş enfeksiyonlar hakkında bilgi vermektedir.

Tedavi

Uygun antibiyotik kullanımıyla gonore, sifiliz, klamidya ve mikoplazma genitalyum tedavi edilebilmektedir. HIV, HPV, hepatit B, hepatit C ve genital herpes infeksiyonlarının tedavisinde ise değişik antiviral ilaçlar kullanılmaktadır. Ayrıca HPV ve hepatit B'nin aşısı infeksiyondan önce yaptırıldığında başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Antiviral ilaçlar HIV'i kontrol altında tutabilmekte ancak diğer bireylere geçişini engelleyememektedir. Ayrıca hastalığın erken teşhis edilmesi ve erken tedaviye başlanması çok büyük önem taşımaktadır.

Alınacak Önlemler

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan (CYBH) korunmanın en kesin yolu olarak; şüpheli ilişkiden kaçınılması ve uzun dönemli, tek eşli cinsel ilişkilerin tercih edilmesi önerilmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda kondom kullanımı, bakterinin bulaşma riskini düşürmektedir. Kadınlarda beklenmeyen ağrı, koku, idrar atımı esnasında yanma veya menstrüel döngüler (adet) arasında kanama gibi genital semptomlar gözlendiğinde, uzman bir hekime danışılması ve cinsel ilişkinin bırakılması önerilmektedir.

Tarama Testleri

Aşağıda sıralanan maddeler ABD Center for Disease Prevention (CDC) kuruluşunun tavsiyeleridir.

- Tüm bireyler:

13-65 yaşları arasındaki tüm bireylere, belirtiler gözlenmese de rutin HIV tarama testi yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

- Hamile Kadınlar:

Prenatal (doğum öncesi) dönemde öncelikle HIV, hepatit B, klamidya, gonore, genital herpes ve sifiliz taramaları önerilmektedir.

- Cinsel açıdan aktif genç bayanlar:

Özelikle 25 yaş ve altındaki kadınlar ile 25 yaşından büyük risk taşıyan kadınların; klamidya testlerini senede bir defa tekrarlamaları tavsiye edilmektedir.

- Cinsel yaşamın başlangıcından 3 yıl sonra :

HPV neden olduğu servikal anormalliklerin (inflamasyon, kanser öncesi değişiklikler gibi) saptanması için 3 yılda bir HPV DNA testi ve Pap smear testi önerilmektedir. (American Cancer Society, 2004)

- Homoseksüel ilişkiye giren erkekler:

Bu tip ilişkilerde CYBH'ın bulaşma riski arttığından senede bir HIV, genital herpes, gonore, klamidya ve sifiliz testlerinin yaptırılması önerilmektedir.

- HIV taşıyan bireyler:

HIV taşıyan bireylerin diğer CYBH'ı taşıma riski oldukça arttığından diğer hastalıklar için tarama testlerinin yapılması tavsiye edilmektedir.

Aşılar

11-26 yaşındaki tüm bayanlara HPV (human papillomavirus) aşısı ve yeni doğanlara hepatit B aşısı tavsiye edilmektedir.

 

Hangi Testi Ne Zaman Yaptırmalıyım?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara (CYBH) tanı koyulmasında karşılaşılan ana problem; enfeksiyonların belirti vermeden seyretmesi veya diğer enfeksiyonlarla aynı semptomları paylaşabilmesidir. Bununla beraber, cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğunlukla beraber taşınmasından dolayı; şüpheli durumlarda Tam Kapsamlı Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Paketi önerilmektedir.

Yüksek teknolojik yöntemler kullanılarak çalışılan bu panelde PCR tabanlı DNA analizleri ile erken dönemde teşhisi mümkün olabilmekte, şüpheli ilişkiden 9-11 gün sonrasından itibaren bu testler çalışılabilmekte ve diğer metotlarla karşılaştırıldığında yüksek hassasiyette sonuç alınabilmektedir.

Mini ve Tam kapsamlı Test Paketlerimizin avantajı, testlerin ayrı ayrı çalışıldığı duruma göre, yaklaşık %50 indirimli fiyata sahip olmasıdır. Bununla beraber panel kapsamında, her bir hastamızdan kan, vajinal swap, servikal (rahimağzı) thin-prep, üretral swab, dış genital swap ve idrar örnekleri alınmakta, bu şekilde ürogenital sistemin farklı bölgelerinde ayrı ayrı mikroorganizma varlığı araştırılmaktadır. Böylece %99-100'e yakın güvenilirlikte sonuç alınabilmesi ve maksimum tanı değeri hedeflenmektedir.

 • Eğer yalnızca belirli bir CYBH'tan şüphe ediliyorsa; hastalık için spesifik bir test yaptırabilirsiniz. Örneğin partnerinizin klamidya taşıdığını öğrendiyseniz, klamidya testini kendiniz için yaptırabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta; CYBH'ların benzer belirtilerle veya asemptomatik (belirti göstermeden) ilerlemesinden dolayı, fark edilmeyen hastalıkların kaçırılma riskinin bulunmasıdır.
 • Eğer şüpheli bir ilişki geçirdiyseniz veya diğer nedenlerden (evlenmeden veya hamilelikten önce) dolayı tarama testi yaptırmak istiyorsanız; Tam Kapsamlı Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Paketi önerilmektedir. Bu paket oldukça yaygın HIV (AIDS), HPV, Herpes, Sifiliz, Gonore, Klamidya, M. genitalyum, U. ürealitikum, Hepatit B ve C enfeksiyonlarını kapsamaktadır.
 • Tam Kapsamlı CYBH Paketi için ekonomik durumu uygun olmayan bireylere; görece daha ağır seyreden ve sonuçları daha ciddi olan HIV (AIDS), Hepatit B ve Hepatit C enfeksiyonlarını kapsayan, Mini Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Paketinin öncelikle yaptırılması önerilmektedir.

Referanslar

1. Centers for Disease Control and Prevention, Workowski KA, Berman SM. Sexually Transmitted Diseases Treatment Guidelines, 2006. MMWR Recomm Rep. 2006; 55(RR-11):1-94

2. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). CDC Fact Sheet Chlamydia. 2007.

http://www.cdc.gov/std/Chlamydia/Chlamydia-Fact-Sheet.pdf

3. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). CDC Fact Sheet Genital Herpes. 2007.

http://www.cdc.gov/std/herpes/Herpes-Fact-Sheet.pdf

4. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). CDC Fact Sheet Gonorrhea. 2007. http://www.cdc.gov/std/gonorrhea/gonorrhea-fact-sheet.pdf

5. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). CDC Fact Sheet Syphilis. 2007. http://www.cdc.gov/std/syphilis/syphilis-fact-sheet.pdf

6. Basic information: HIV. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). http://www.cdc.gov/hiv/topics/basic/index.htm.

7. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). CDC Fact Sheet: Genital HPV infection. http://www.cdc.gov/std/Hpv/hpv-fact-sheet.pdf

8. Smith DK., Grohskopf LA et al. Antiretroviral postexposure prophylaxis after sexual, injection-drug use, or other nonoccupational exposure to HIV in the United States: recommendations from the U.S. Department of Health and Human Services. MMWR Recomm Rep. 2005; 54(RR-2):1-20

9. Ross J., Ison C. et al. Sexually Transmitted Infections: UK National Screening and Testing Guidelines. 2006. http://www.bashh.org/documents/59/59.pdf

10. Centers for Disease Control and Prevention (CDC). HPV Vaccine Information For Young Women. 2008. http://www.cdc.gov/std/hpv/STDFact-HPV-vaccine-young-women.htm

11. Branson BM., Handsfield HH. et al. Recommendations for HIV testing of adults, adolescents, and pregnant women in health-care settings. MMWR Recomm Rep. 2006; 55(RR-14):1-17

Son Güncelleme: Çarşamba, 02 Kasım 2011 09:21
 

CYBH Test Yetkilisi

Sipariş Listesi


Test Sepeti
Sipariş listeniz boşGelişmiş Arama

İletişim Formu

Telefonunuzu bırakın sizi arayalım.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH) - ANASAYFA Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar CYBH Nedir?

Hangi Numune Gerekli?

Testler için hangi numuneler gerekli ve miktarları ile ilgili
[ Numune Bilgileri ] sayfamızı inceleyerek öğrenebiliriniz.

Numuneleri Nasıl Alırım?

Numuneleri dilerseniz merkezimize gelerek aldırabilir, dilerseniz internet sitemizden sipariş ettiğiniz ürünle birlikte içindeki talimatnameye uyarak kendiniz de güvenle alabilirsiniz.

Türkiye içi Ücretsiz Kargo
Kredi Kartnıza Peşin Fİyatına 6 Taksit
Facebook Twitter.com/Burclab LinkedIN Skype Me™!